Haber planı, tersine dönmüş piramit diye bilinir. Tersine dönmüş piramitte, haberin giriş bölümünde olay birkaç cümle ile özetlenir. Gelişme bölümünde sözü uzatmadan gerekli ayrıntılar verilir.

Sonuç bölümünde ise olayın etkisi, olaya el koyma anlatılır ilginç olmalıdır. Haberin başlığı da ilginç olmalı, başlığa gözü takılan okuyucu, gerisini okumak için can atmalıdır duyulmamış olmalıdır.

Okuyucu duyduğu bir olayı ikinci kez okumaz önemli olmalıdır. Haberin ilgilendirdiği okuyucu kitlesi çok olmalıdır ve doğru olmalıdır. Muhabir tarafsız yazmalı, habere yorum katmamalıdır.

Yorum köşe yazarlarının işidir yazılarında, muhabir okuyucuyu başbaşa bırakmalı, okuyucusuna kendi varlığını hissettirmemelidir.
Haber planı, tersine dönmüş piramit diye bilinir. Tersine dönmüş piramitte, haberin giriş bölümünde olay birkaç cümle ile özetlenir. Gelişme bölümünde sözü uzatmadan gerekli ayrıntılar verilir. Sonuç bölümünde ise olayın etkisi, olaya el koyma anlatılır ilginç olmalıdır. Haberin başlığı da ilginç olmalı, başlığa gözü takılan okuyucu, gerisini okumak için can atmalıdır duyulmamış olmalıdır. Okuyucu duyduğu bir olayı ikinci kez okumaz önemli olmalıdır. Haberin ilgilendirdiği okuyucu kitlesi çok olmalıdır ve doğru olmalıdır. Muhabir tarafsız yazmalı, habere yorum katmamalıdır. Yorum köşe yazarlarının işidir yazılarında, muhabir okuyucuyu başbaşa bırakmalı, okuyucusuna kendi varlığını hissettirmemelidir.
1
0 Yorum 0 Paylaşım
Bilgilendirme
Üye bilgilerini tamamlayan gerçek kişiler mavi tik almak için talepte bulunabilir. Bunun için hesap ayarlarından doğrulama talebi yapılmalıdır.